Návod

obsah:

úvodem

V době, kdy jsem poměrně "solidně" zvládal html jsem se začal poohlížet po dynamice. Koukl jsem na prostředky, které poskytoval můj stroj. A zahlédl jsem poměrně dost opěvovaný PERL. Zapřemýšlel jsem, co dynamického by se dalo vyrobit. Myslím, že to bylo kolem Vánoc, kdy se vytahují pečlivě schovávané recepty na zaručeně nejlepší postupy pečení cukroví děděné z generace na generaci a pečlivě střežené. I stalo se, že přítelkyně otevřela kuchařu a vysypala se na ni sprška takovýchto receptů. No a co by mohlo programátora napadnout jiného, než nacpat recepty do počítače.

Začal jsem tedy tvořit kuchařku. Provázelo to docela dost vtípků a uchictávání a v době kdy práce s ní vyžadovala poměrně solidní znalosti, byla pojmenovaná jako "Kuchařka pro programátory". A to jí už zůstalo. Záměrem bylo počítači předhodit seznam surovin a počítač měl vyhodit recepty, které můžu stvořit. V PERLu to nikdy nebylo realizované a nebyla "odolná proti blbcům", nic méně dosud funguje. Po vstupu do světa webzdarma jsem po testech s osobní stránkou a bruntálskou tenisovou stránkou začal uvažovat o přepsání kuchařky do PHP. Abych se jenom neopakoval, tak jsem dodělal právě to vybírání receptů podle surovin a vtisknul jsem mu zcela jiný vzhled. A tak poměrně starý nápad dostává internetovou podobu.

seznam receptů

Seznam receptů je prostý seznam. V pravé části jsou vidět kritéria výběru. Kategorie je snad jasná, suroviny mají nad sebou přepínač, kterým se rozhodnete, zda recepty, na něž nemáte suroviny se neukáží nebo jen poznačí, že na ně nemáte. Ještě je tam řádek do kterého můžete zadat slovo (zatím ne víc), které se vyskytuje v názvu nebo v názvu a postupu (rozliší se zaškrtnutím políčka "i v receptech". Po stisku vyhledat se objeví pouze recepty, které odpovídají vybraným požadavkům. Pokud máte povolené cookie, tak se poznačené suroviny uloží a při další návštěvě se použijí.

Zobrazení receptu

Chcete-li zobrazit jeden recept, celkem logicky kliknete myší (nebo pravou šipkou v lynxu) a zobrazí se recept.

V horní části se zobrazí seznam surovin.

Pokud budete recept tisknout, neměly by se na papíře objevit žádné takové nesmysly, které na papírovém receptu nemají co dělat (podtrhané odkazy, odkaz na začátek apod.).

Systém kuchařky umožňuje mít v receptu jakési podrecepty. To znamená, že máte například buchtu a v postupu bude napsáno "polijeme polevou", a "polevou" bude jako odkaz na další recept. Pokud v postupu takové odkazy budou, tak se ukáže ještě možnost zobrazit recept i s "podrecepty". To znamená, že po vytištění bude vše na jednom papíře.

Zadávání receptu

Stále není úplně vychytané, tak prosím tolerantně, nedělejte moc psí kusy.

Zadání receptu se děje ve dvou fázích napřed název a postup. Pak se přidají suroviny. Pokud nenajdete vhodnou surovinu, dá se přidat. Tady nefunguje tlačítko upravit. Tak jej zatím raději nepoužívejte, děkuji. (Já vím, že je to to same, jako bych napsal "všichni si klikněte".) Po vybrání suroviny vyplníte množství (musí být číslo!) a jednotku - to je libovolný text, třeba oblíbená "trocha".

Po zadání receptu se Vám objeví ve spodní části výčtu receptů a můžete si jej prohlédnout, případně opravit (klikunítm na "edit").

Zadané recepty budou podléhat schvalování. Zatím je budu schvalovat sám, pokud by toho bylo moc, tak jsem ochoten někoho zaangažovat.

Zadávání přísad

Zatím nejbolestivější místo celého webu. Ale pokud chci vyhledávat podle surovin, tak je tam prostě takhle nějak zadat musím. Jak tedy na to?

Postupně vybírejte suroviny, nabízené v seznamu. Jsou seřazené podle abecedy, takže pomáhá mačkat písmenka na klávesnici. Chcete­li třeba zadat "sůl", tak zmáčknete na vybraném seznamu s. Ve FireFoxu se dá pokračovat i dalšími písmenky "sů".

Pokud surovina v seznamu není, klikněte na odkaz "Nová přísada". Objeví se jiné okno, kde se dá přísada přidat. Pokud zadáte nějaký název, můžete talčítkem "Je tam?" zkontrolovat, jestli už zadávaná přísada náhodou není v seznamu. Zkusíte­li například "pepř" dostanete seznam:

Surovinu přidáte pomocí tlačítka "Přidej". Po úspěšném přidání se objeví zpráva o přidání. Teď můžete přidat další surovinu nebo se přes odkaz "zpět na přísady" vrátit k zadávání přísad k receptu.

U zadávání nových surovin ještě vidíte druhé políčko na zadání alternativní suroviny (např. cukr krystal - cukr písek), tohle udělat můžete, ale zatím se to nepoužívá.


to je zatím vše, připomínky na prikryl.m@centrum.cz